AZS Gdańsk

Forhend czy bekhend?

W najbliższy weekend 4-6 grudnia odbędą się ostatnie zawody w 2020 roku z cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Ponad czterdziestu studentów z niepełnosprawnościami weźmie udział w rozgrywkach tenisa stołowego.

To już piąta edycja zmagań IMP AZS w tej dyscyplinie. Od 2016 roku chętni do rywalizacji w tenisie stołowym spotykali się co roku na obiektach Politechniki Poznańskiej. Tym razem zmagania przeniosły się na wybrzeże, a ich organizację przejął AZS Uniwersytetu Gdańskiego.

Zawody odbędą się w Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Warto wspomnieć, że patron obiektu w latach 1973–1976 był zawodnikiem klubu AZS Uniwersytetu Gdańskiego, a przez kolejne dziesięć lat reprezentował barwy gdańskiego AZS-AWF.

– Bardzo nas cieszy wysoka frekwencja oraz spora mobilizacja uczestników. Debiutujemy w organizacji IMP AZS i nie możemy się już doczekać tej imprezy. Pragniemy rozpocząć działania promujące sport osób z niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Gdańskim i taki turniej jest dla nas idealną okazją, aby poznać od środka wszystkie arkana Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS – mówi Tomasz Aftański, Zastępca Dyrektora Centrum WFiS Uniwersytetu Gdańskiego.

– To ojciec nauczył mnie jak trzymać paletkę i koncentrować się na piłeczce. Jego zamiłowanie przeszło na mnie! Pamiętam, gdy od najmłodszych lat układaliśmy siatkę z opakowań kaset VHS na stole w jadalni i graliśmy, czym doprowadzaliśmy mamę do szału. Potem tenis stołowy zawsze mi towarzyszył, pomimo że na swej drodze wybierałem też inne sporty. Podczas okresu trenowania koszykówki, granie w „ping-ponga” usprawniało refleks i koordynację ruchową. Traktuję go obecnie jako formę czystej rozrywki i sprawdzenia się ze znajomymi – mówi Kamil Latos, reprezentant UG Gdańsk.

W trzydniowej imprezie udział weźmie 42 zawodników z niepełnosprawnościami, reprezentujących 16 uczelni wyższych z 9 województw. Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów w tenisie stołowym jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Gdańskiego oraz Organizacja Środowiskowa AZS Gdańsk. Wydarzenie zostało objęte Patronatem: JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska.

Uczestnicy IMP AZS w Tenisie Stołowym:

 1. Politechnika Wrocławska
 2. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 3. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
 6. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
 7. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 8. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 9. Uniwersytet Zielonogórski
 10. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 11. Europejska Uczelnia Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie
 12. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 13. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 14. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 15. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
 16. Uniwersytet Gdański

Tekst: materiały prasowe AZS