AZS Gdańsk

Rok 2020 w AZS – część I

Rok 2020 wszystkim będzie się kojarzyć z pandemią i ograniczeniami, które wyraźnie dotknęły także sferę sportu. Mimo problemów udało się jednak rozegrać dziesiątki imprez i zdobyć setki medali. Co wydarzyło się w AZS podczas pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku?

Styczeń

Rok 2020 rozpoczęliśmy od ogłoszenia wyników klasyfikacji sportu młodzieżowego za rok miniony. Kolejny raz wygrał ją AZS AWF Katowice, który wyprzedził OŚ AZS Poznań. W czołowej dziesiątce rankingu obejmującego prawie 4 tys. polskich klubów znalazło się siedem spod znaku gryfa.

Dobrze spisały się nasze biathlonistki Kamila Żuk i Monika Hojnisz-Staręga (AZS AWF Katowice), które dostawały się do pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. Ich klubowa koleżanka – Andżelika Wójcik podczas Mistrzostw Europy wywalczyła tymczasem brąz w drużynowym sprincie. Niespodziankę trzecim miejscem sprawił snowboardzista Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane), a Natalia Bajor (AZS UE Wrocław) z drużyną pingpongistek wywalczyła awans na igrzyska olimpijskie.

Mocne wejście zanotowała sekcja szermiercza AZS AWF Kraków. W Pucharze Świata w szpadzie Aleksandra Zamachowska była pierwsza, a Renata Knapik-Miazga i Radosław Zawrotniak zajęli trzecie miejsca.

Luty

Na szermierczych planszach dobrze zaprezentowali się też nasi juniorzy, którzy podczas Mistrzostw Polski stawali na podium dziewięć razy. Złote krążki wywalczyli we florecie Maciej Bem z AZS AWF Poznań i męska drużyna AZS AWFiS Gdańsk.

Sporo sukcesów odnieśliśmy w zimowych mistrzostwach kraju. Biegacze narciarscy AZS AWF Katowice z Kamilem Burym na czele wywalczyli pięć krążków, w tym trzy najcenniejsze. Nasi opanowali podium w kombinacji norweskiej, a pierwsze w karierze złoto wywalczył Szczepan Kupczak z AZS AWF Katowice, który udane starty zanotował także w Pucharze Świata. Mistrzowski tytuł obroniła Joanna Szwab. Zawodniczka AZS Zakopane wygrała skoki na normalnej skoczni.

O sporym pechu może mówić Monika Hojnisz-Staręga. Biathlonistka AZS AWF Katowice dwa razy indywidualnie i raz w sztafecie była o włos od medalu Mistrzostw Świata. Na podobnej imprezie kolejny brąz stał się tymczasem udziałem Andżeliki Wójcik. Międzynarodowe sukcesy odnosili także saneczkarz Mateusz Sochowicz i skoczek Maciej Kot.

Reprezentująca AZS Poznań Magda Linette wygrała tymczasem turniej Thailand Open! To drugi sukces naszej zawodniczki w turnieju rangi WTA, który dał jej awans na 33. miejsce w rankingu!

26 krążków zdobyła młodzież AZS podczas lekkoatletycznych halowych Mistrzostw Polski do lat 18 i 20. Na podium klasyfikacji medalowej znalazły się AZS AWF Warszawa i AZS AWF Gorzów Wlkp. Wspominając wyczyny lekkoatletów należy przypomnieć halowy rekord Polski Justyny Święty-Ersetic oraz transfery Małgorzaty Hołub-Kowalik i Karola Hoffmanna do AZS UMCS Lublin.

Kryształowe kule 17. edycji AZS Winter Cup trafiły do Adama Chrapka i Iwony Kohut. Rozpoczęliśmy nawet Akademickie Mistrzostwa Polski, a zwycięzcami w futsalu zostały Uniwersytet Jagielloński i Kolegium Jagiellońskie Toruńskiej Szkoły Wyższej. AMP w snowboardzie wygrały krakowska AGH i katowicka AWF, a gdy miały się zaczynać zmagania narciarzy, nadeszła decyzja o ich odwołaniu. Dzień przed startem jednej z najbardziej barwnych i licznych imprez w ramach AMP okazał się dniem zawieszenia całego cyklu na prawie pół roku.

Pożegnaliśmy Członka Honorowego AZS, Ryszarda Olszewskiego.

fot. archiwum zawodniczki

Marzec

Liczyliśmy, że może przynajmniej powalczymy na Akademickich Mistrzostwach Świata. Rozpoczęło się bardzo dobrze. W Amsterdamie nasi łyżwiarze zdobyli sześć medali, a triumfatorem na 1500 m został Marcin Bachanek. Gdy czekaliśmy na kolejne trofea, zawody przedwcześnie zakończono, resztę zaś odwołano.

W tym miejscu warto podkreślić, że głównym sponsorem akademickiej reprezentacji Polski i całego AZS na kolejny rok została Grupa LOTOS, z którą zrealizowaliśmy kilkanaście odcinków „Sportowca w drodze”.

Póki się dało, cieszyliśmy się z sukcesów w innych imprezach. Trzeci z rzędu tytuł indywidualnej mistrzyni Polski w tenisie stołowym wywalczyła Natalia Bajor z AZS UE Wrocław, dokładając do tego złoto w deblu i brąz w mikście. Azetesiacy stawali na podium 10 razy.

Blisko pięć razy więcej medali wywalczyli nasi lekkoatleci. Podczas halowych Mistrzostw Polski bank rozbiła oczywiście Justyna Święty-Ersetic, wygrywając na 200 m, 400 m i w sztafecie 4×200 m. AZS AWF Katowice z ośmioma i AZS Poznań z siedmioma medalami znalazły się w trójce najlepszych klubów tej imprezy.

Halowy sezon ligowy udało się dokończyć naszym poznańskim drużynom hokejowym. Dziewczyny z Politechniki zostały wicemistrzyniami, a panowie z AWF zdobyli brąz. Czwartym miejscem musieli się zadowolić badmintoniści AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Choć nie pozwolono im walczyć o medale i tak cieszyli się z największego wyczynu ich sekcji. Nominacje na igrzyska świętowali Piotr Myszka i Katarzyna Wasick.

O sukcesy w mistrzostwach kraju postarały się też młode szczypiornistki AZS AWF Warszawa oraz młodzi koszykarze AZS AWF Katowice i nastał lockdown. Zamiast przeżywać sportowe zmagania musieliśmy nauczyć się siedzieć i trenować w domu. Nie było łatwo, ale z pomocą przyszły nasze kluby i największe gwiazdy, które pokazywały, co robić, by nie zwariować i zachować sprawność.

Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik zdobyły srebro i brąz Akademickich Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim. fot. Paweł Skraba

Kwiecień

Niebawem sami wyszliśmy z pomocą na zewnątrz. Kolejny raz nasze najbardziej aktywne jednostki pokazały, że szybko potrafią się odnaleźć w trudnej sytuacji i zorganizować wsparcie walki w pandemią. Do akcji „wzywamy posiłki” zaangażował się AZS Politechniki Łódzkiej. AZS UMCS Lublin i AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zorganizowały charytatywne biegi wirtualne, podczas których zbierano środki dla miejscowych szpitali. Za te akcje obydwa kluby zostały później uhonorowane nagrodami Fair Play AZS. Posiłki dowoziły nasze ośrodki, a lublinianie dodatkowo zatroszczyli się o seniorów. Do akcji niesienia pomocy włączali się także nasi sportowcy.

Na dłuższą chwilę jako organizacja musieliśmy przenieść się do świata wirtualnego, co nie znaczy, że przestaliśmy działać. Nasze spotkania odbywały się głównie przez Internet i tam też przeprowadziliśmy Wirtualną Akademię Liderów AZS. Nagraliśmy 45 miniwykładów podczas których specjaliści w różnych dziedzinach przekazywali swoją wiedzę azetesowej młodzieży. Wyszło wyśmienicie.

Maj

Pandemia wszystkim pokrzyżowała plany. Wyraźnie odczuły to m.in. nasze zespoły ligowe, którym w większości nie dane było dokończyć rozgrywki. W problematycznych sytuacjach zazwyczaj udało się podjąć roztropne decyzje, dzięki czemu tenisistki stołowe Bebetto AZS UJD Częstochowa odebrały brązowe medale, futsaliści i piłkarze wodni AZS Uniwersytetu Warszawskiego awansowali do ekstraklasy, a koszykarkom AZS Uniwersytetu Gdańskiego udało się uchronić przed spadkiem. Szans na historyczne podium pozbawiono tymczasem piłkarki AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W maju wszystko zaczęło wracać do normalności i znów zaczęliśmy trenować. Szczególnie cieszyliśmy się z powrotu do zdrowia szpadzistki AZS AWF Warszawa – Magdaleny Piekarskiej-Twardochel. Bardzo stęskniliśmy się za azetesowymi rozgrywkami, a odmrażanie sportu przyspieszyło tylko nasze prace nad ich wznowieniem. Z radością mogliśmy w końcu ogłosić, że niebawem wrócimy do gry.

Fot. AZS UW/Facebook

Czerwiec

W czerwcu czekało nas jednak duże wyzwanie – Zjazd AZS, a zanim do niego doszło, trzeba było dokończyć kampanię sprawozdawczo-wyborczą w naszych jednostkach. Cieszymy się, że prezesem jednego z naszych klubów został mistrz olimpijski – Marek Kolbowicz.

W naszych działaniach wykorzystywaliśmy nowe internetowe narzędzia, dzięki którym także XXVIII Zjazd AZS mógł częściowo odbyć się zdalnie. Prezesem na kolejną kadencję został wybrany prof. Alojzy Nowak, którego chwilę wcześniej wybrano także na rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zmienił się skład wiceprezesów, do których dołączyła kol. Marta Dalecka – wiceprezes ds. sportu osób niepełnosprawnych i jedna z trzech kobiet w nowym Zarządzie Głównym AZS.

Z odmrażaniem sportu świetnie poradziły sobie hokeistki na trawie AZS Politechniki Poznańskiej, które praktycznie bez treningu wygrały finałowy mecz o mistrzostwo ekstraklasy. Niebawem w ich ślady poszli zawodnicy AZS AWF Poznań, którzy zdobyli Puchar Polski.

Materiały prasowe AZS – Dariusz Sokołowski