AZS Gdańsk

Zmarł Zenon Lewandowski

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 7 stycznia 2021 w wieku 94 lat, po ciężkiej chorobie zmarł Zenon Lewandowski  – wieloletni sekretarz Zarządu Środowiskowego AZS Gdańsk, zasłużony działacz sportu studenckiego, trener, organizator i współtwórca sukcesów sekcji pływackiej w okresie powojennym . Odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”, i wieloma odznaczeniami sportowymi .
Wyrazy głębokiego współczucia żonie Elżbiecie składają Przyjaciele z AZS Gdańsk

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 16 stycznia br. o godzinie 13.30 w Nowej Kaplicy na cmentarzu Gdańsk Srebrzysko.

Zenon Lewandowski urodził się 17. 08. 1927 roku w Inowrocławiu . Jako utalentowany pływak , po wojnie działał w sekcji pływackiej AZS Gdańsk, od 15. 10. 1953 r. jako instruktor.
W biurze Zarządu Środowiskowego AZS Gdańsk zajmował się od 1 . stycznia 1957 r. obiektami sportowymi, a od 1 stycznia 1965 r. został sekretarzem , którą to funkcję pełnił do 31. 12. 1971 roku .

Obdarzony talentem plastycznym z pasją oddawał się upamiętnianiem działalności poprzez wykonywanie albumów ze zdjęciami i wycinkami z gazet oraz malowaniem okolicznościowych plakatów .
Był animatorem zimowego lodowiska na kortach, wystawiając głośniki na balkon, z których muzyka z płyt umilała jazdę na łyżwach wielu łyżwiarzom. Był też głównym budowniczym hangaru dla wioślarzy przy moście Siennickim a także pierwszego budynku dla SS Techno-service przy Bratniaku. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku, to „złote lata sportu w AZS Gdańsk”, stąd też w budynku klubowym kwitło życie towarzyskie, a sekretarze Joachim Starszewski i po nim Zenon Lewandowski byli organizatorami różnych imprez.

Tekst: Janusz Rybicki