AZS Gdańsk

Za nami Gala Sportu Akademickiego w Lublinie. Wielkie święto rodziny AZS!

Lublin był w 2022 roku gospodarzem corocznego święta rodziny AZS, jakim jest Gala Sportu Akademickiego. Podczas uroczystości w Centrum Spotkania Kultur uhonorowano najlepszych sportowców, działaczy oraz uczelnie, które uplasowały się na najwyższych lokatach w tegorocznym cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. Gala była również zwieńczeniem obchodów stulecia Organizacji Środowiskowej AZS w Lublinie.

– Bardzo się cieszymy, że jesteśmy na gali w Lublinie, gdzie miejscowy AZS obchodzi swoje stulecie. To szczególne miejsce i dobrze, że tu możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami, a jest ich sporo, bo przecież za nami m.in. Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi, bardzo dobrze Akademickie Mistrzostwa Polski. Chcemy podkreślić rolę lubelskiego okręgu, który funkcjonuje znakomicie, zarówno w zakresie rozwoju, jak i prezentacji sportu akademickiego oraz świetnej współpracy z zarządem głównym AZS. Wiem, że rektorzy lubelskich uczelni też ze sobą współpracują i stwarzają dobre warunki młodzieży do uprawiania sportu – mówił prezes AZS prof. Alojzy Nowak. Sponsorami AZS są m.in. PKN ORLEN i Grupa PZU, a działalność organizacji wspierają również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Klasyfikację generalną tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski wygrała po raz trzeci z rzędu Politechnika Gdańska.

– Trzy edycje temu udało nam się wejść na pierwsze miejsce i ciągle je utrzymujemy. Jesteśmy z tego dumni. Nasz sukces polega na włączeniu studentów we wszystkie dyscypliny sportu. A oni, być może dzięki tym sukcesom, teraz zachęcają kolejnych. Większość z naszych reprezentantów, by nie powiedzieć, że prawie wszyscy to studenci, którzy po prostu bawią się sportem. Cieszę się, że mam ekipę, która potrafi w nich to wzbudzić – komentował rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

Z kolei najlepszą uczelnią w klasyfikacji medalowej była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. – Jest to wielka duma i zaszczyt, że w imieniu moich studentów mogę odbierać te medale. Chciałbym powiedzieć, że ten sukces nie jest zasługą naszych gwiazd, bo oni rzadko mają okazję startować w sporcie akademickim, bo rywalizują w najważniejszych imprezach światowych. Mamy jednak grono bardzo dzielnych studentów, zapalonych w rywalizacji sportowych, że oni zastępują naszych wielkich mistrzów i wypełniają te zadania – powiedział rektor katowickiej AWF prof. Grzegorz Juras.

Organizatorzy gali nagrodzili również jedenastu medalistów Akademickich Mistrzostw Świata, wśród nich m.in. mistrzynię we wspinaczce sportowej na czas Aleksandrę Kałucką oraz brązową medalistkę AMŚ w triathlonie Magdalenę Sudak.

– Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia, jestem bardzo szczęśliwa. Po raz pierwszy w życiu jestem na Gali Sportu Akademickiego i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem, jak ta gala wygląda i jak jest zorganizowana – mówiła Kałucka.

– Ten medal był dla mnie zaskoczeniem, bo sezon był ciężki. Czułam, że mogę się z nimi mierzyć i to na pewno mi pomogło. Sport akademicki dla sportowców, którzy studiują i traktują te studia poważnie, na pewno jest bardzo ważną częścią kariery – dodała Sudak.

Corocznie podczas Gali Sportu Akademickiego nagradzani są również najlepsi trenerzy, którym przyznawana jest nagroda im. Eugeniusza Piaseckiego oraz młodzi działacze AZS, otrzymujący nagrodę im. Eugeniusza Pietrasika. W tym roku nagrodę im. Piaseckiego otrzymali Wojciech Weiss i Piotr Niewiadomski, a nagrodę im. Pietrasika Agnieszka Kapusta. Z kolei Zielone Pióro AZS dostał red. Piotr Chłystek.

– Dużo czasu poświęciłam na angażowanie się w sport, z pasji i swojej sportowej przeszłości, bo sama reprezentuję Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. W AZS wzięłam się od treningów siatkówki i piłki ręcznej, a później już zostałam. Mam fajny skład, na którym zawsze mogę polegać i bardzo im dziękuję. Z pewnością w AZS zawiązuje się przyjaźnie na lata – mówiła Agnieszka Kapusta, działaczka AZS z Lublina. AZS Lublin otrzymał z kolei nagrodę fair play za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy.

Wydarzeniem 2022 roku uznano Europejskie Igrzyska Akademickie, które odbyły się w Łodzi. – Satysfakcja ogromna po długim okresie ciężkiej pracy i wielu przeciwności, jak pandemia, czy wojna w Ukrainie. Z mojego punktu widzenia najprzyjemniejsze było patrzenie na radość wszystkich studentów, którzy cieszyli się każdą chwilą. Jestem bardzo dumny z mojej ekipy. Ta grupa nie miała kompletnie doświadczenia w organizacji tak ogromnych przedsięwzięć i dała radę. Ogromne podziękowanie dla Ministerstwa Edukacji i Nauki, Akademickiego Związku Sportowego i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gdyby nie to wsparcie to byłby problem. Jako rektor Politechniki Łódzkiej, która była głównym organizatorem mogę powiedzieć, że z subwencji, która jest przeznaczona na działalność podstawową uczelni, nie sięgnąłem nawet po jeden grosik – mówił rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Tegoroczna Gala Sportu Akademickiego połączona była z obchodami stulecia AZS Lublin. – Ja patrzę na to stulecie poprzez historię. Do AZS trafiłem w 1963 roku, gdy zacząłem uprawiać szermierkę, później prowadziłem sekcję szermierczą. Było wielu znakomitych działaczy na przestrzeni tych stu lat, oddanych społecznie, bo przecież nie zarabiali na tym. Na tym koncentruję się myśląc o stuleciu.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Stanisław Michałowski, stworzył grupę działaczy, którzy znakomicie rozkręcili działalność AZS w Lublinie. Wiem także ze swoich doświadczeń, bo też byłem rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, że gdy się stworzy odpowiednie warunki na uczelni to można znakomicie rozwijać sport – mówił prezes AZS Lublin prof. Zdzisław Targoński.

Materiały prasowe AZS