Sportowcy z pomorskich uczelni mają za sobą kapitalny tydzień rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Polski. Medale sypały się w strzelectwie sportowym i lekkoatletyce, a zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego sięgnęły po mistrzostwo Polski w piłce ręcznej kobiet. Emocji nie brakowało również w rywalizacji AWFiS Gdańsk i Politechniki Gdańskiej, gdzie o awansie decydowały detale i jedna bramka.
Od 20 maja Ustka była areną Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym. Organizatorem zawodów była Politechnika Gdańska, która nie tylko świetnie poradziła sobie pod względem organizacyjnym, ale również zdominowała sportową rywalizację. Gdańszczanie zdobyli łącznie siedem medali i triumfowali w klasyfikacji drużynowej.
Największą gwiazdą zawodów został Maciej Kowalewicz z Politechniki Gdańskiej. Reprezentant PG wywalczył złote medale w konkurencjach 50 metrów karabin 60 leżąc oraz 50 metrów karabin trzy postawy mężczyzn. Dołożył także kolejne złoto w konkurencji 10 metrów karabin pneumatyczny. Świetnie zaprezentował się również Oskar Miliwek, który zdobył dwa złote medale w konkurencjach 25 metrów pistolet szybkostrzelny 2×30 oraz 10 metrów pistolet pneumatyczny, a także srebro w konkurencji 50 metrów pistolet dowolny. Na podium stanął także Jakub Kozłowski, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych.
Bardzo dobrze spisała się również studentka Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, która zdobyła złoty medal w konkurencji 50 metrów karabin 60 leżąc kobiet. W klasyfikacji drużynowej triumfowała Politechnika Gdańska, ósme miejsce zajęła Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, a Uniwersytet Gdański uplasował się na dziewiętnastej pozycji.
Równolegle w Lublinie odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Reprezentanci pomorskich uczelni wrócili z zawodów z imponującym dorobkiem czternastu medali.
Brązowy medal w pchnięciu kulą wywalczył Mateusz Helman z Politechniki Gdańskiej. W skoku w dal kobiet srebro zdobyła Paulina Ligarska, a brąz trafił do Joanny Bujarowicz. Srebro w skoku wzwyż wywalczył Cezary Sidya. Kapitalnie spisały się także zawodniczki z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Magdalena Breza triumfowała w biegu na 800 metrów, a Małgorzata Miedziewska zdobyła srebro w rzucie oszczepem.
Na podium stawali również Magdalena Banasiewicz, która zdobyła brąz w rzucie oszczepem, Magdalena Konieczko z brązowym medalem w skoku wzwyż kobiet oraz sztafeta 4×400 metrów mix Politechniki Gdańskiej w składzie Pyszka, Poradowski, Gostomczyk i Kaczkowska. Srebro w rzucie oszczepem mężczyzn wywalczył Jonasz Mertke, natomiast brąz zdobył reprezentant ANS Elbląg Artur Cytlał. Mikołaj Pyszka został akademickim mistrzem Polski na dystansie 200 metrów, a Krzysztof Zieliński z Uniwersytetu Gdańskiego zdobył brązowy medal w biegu na 1500 metrów. Trzecie miejsce wywalczyła również męska sztafeta Uniwersytetu Gdańskiego w składzie Chojnowski, Wawrzkowicz, Łabsz i Łowicki.
Poza medalami zawodnicy z Pomorza wielokrotnie kończyli rywalizację tuż za podium, poprawiając rekordy życiowe i potwierdzając wysoki poziom sportowy regionu.
Ogromnych emocji dostarczył także finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, który rozegrano w Opolu. W turnieju mężczyzn województwo pomorskie reprezentował Uniwersytet Gdański. Gdańszczanie wygrali dwa z trzech spotkań grupowych, jednak przez bilans małej tabeli nie awansowali do fazy medalowej. Ostatecznie zakończyli turniej na jedenastym miejscu po zwycięstwie nad URK Kraków 27:23.
Prawdziwy pokaz siły dały natomiast zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego. Drużyna pewnie przeszła przez fazę grupową, wygrywając wszystkie mecze i notując imponujący bilans bramkowy +55. W ćwierćfinale UG pokonał CW Legnicę 24:17, a w półfinale rozbił ubiegłoroczne wicemistrzynie aż 26:13.
Finał z Uniwersytetem Radom był widowiskiem godnym walki o złoto. Rywalki z Radomia regularnie występują na poziomie ligowym i niedawno wywalczyły awans do Superligi. Spotkanie od początku układało się po myśli gdańszczanek, jednak na dziesięć minut przed końcem rywalki doprowadziły do remisu. Zawodniczki Uniwersytetu Gdańskiego zachowały jednak zimną krew i w końcówce przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę, zdobywając mistrzostwo Polski AMP.
Ogromnych emocji dostarczyła również rywalizacja w grupie D, gdzie znalazły się zarówno AWFiS Gdańsk, jak i Politechnika Gdańska. Po dwóch meczach grupowych liderem tabeli była Politechnika Gdańska, która pokonała UMCS Lublin, czyli wicemistrzynie z poprzedniego sezonu, 22:20 oraz wygrała z Politechniką Opolską 22:15. Po tych spotkaniach zawodniczki PG były bardzo blisko awansu do ćwierćfinału.
Sytuacja skomplikowała się jednak po pozostałych wynikach grupowych. AWFiS przegrał z UMCS Lublin, ale pokonał Politechnikę Opolską i w ostatnim meczu fazy grupowej wygrał z Politechniką Gdańską 13:10. W efekcie trzy drużyny zakończyły fazę grupową z identycznym dorobkiem punktowym. O wszystkim decydowała mała tabela. Kluczowe okazało się to, że nie były do niej wliczane bramki zdobyte przeciwko ostatniej drużynie grupy, czyli Politechnice Opolskiej. Mimo najlepszego bilansu bramkowego ze wszystkich spotkań Politechnika Gdańska spadła na trzecie miejsce i nie awansowała do fazy medalowej. O wszystkim zdecydowała zaledwie jedna bramka.
AWFiS Gdańsk świetnie wykorzystał swoją szansę. W ćwierćfinale zawodniczki z Gdańska pokonały UŚ Katowice 25:20 i awansowały do najlepszej czwórki turnieju. W półfinale po ambitnej walce musiały uznać wyższość drużyny z Radomia, a w meczu o trzecie miejsce ponownie zmierzyły się z UMCS Lublin. Tym razem rywalki okazały się jeszcze bardziej skuteczne i AWFiS zakończył mistrzostwa na bardzo dobrym czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.
W tym samym czasie zawodniczki Politechniki Gdańskiej rywalizowały o miejsca 9–12. Po niezwykle trudnym mentalnie zakończeniu fazy grupowej przegrały z AWF Katowice 14:18, jednak w ostatnim meczu turnieju pokazały charakter i pokonały AKF Kraków 22:20. Ostatecznie PG zajęła 11 miejsce w klasyfikacji generalnej, ale mimo sportowego niedosytu zawodniczki miały ogromne powody do radości. M.in. dzięki zwycięstwu nad Politechniką Opolską wywalczyły pierwsze miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych, a na ich szyjach zawisły złote medale.
Turniej piłki ręcznej kobiet dostarczył ogromnych emocji. Uniwersytet Gdański został mistrzem Polski, AWFiS znalazł się w najlepszej czwórce kraju, a Politechnika Gdańska wróciła do domu ze złotem wśród uczelni technicznych. Najlepszą bramkarką turnieju finałowego zostala wybrana Oliwia Suliga (Uniwersytet Gdański)
Gratulujemy wszystkim zawodniczkom, zawodnikom, trenerom oraz całym sztabom szkoleniowym fantastycznych występów i życzymy kolejnych sukcesów w następnych startach.
Szczegółowe wyniki, informacje oraz zdjęcia znajdziecie na:
https://www.facebook.com/ampLekkaAtletyka
https://www.facebook.com/ampstrzelectwo
https://www.facebook.com/AMPrecznaKFinal
https://www.facebook.com/AMPrecznaMFinal
* Zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron AZS wskazanych powyżej.













