Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni po raz kolejny udowodniła, że w akademickiej koszykówce czuje się jak u siebie. Podczas finałów Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie gdyńska uczelnia sięgnęła po dwa złote medale. Tytuły obroniły zarówno kobiety, jak i mężczyźni, potwierdzając swoją dominację na parkietach akademickich.
Turnieje finałowe rozpoczęły się w piątek od meczów grupowych. W sobotę rywalizacja weszła już w decydującą fazę, a zespoły walczyły o awans do strefy medalowej. Niedziela była natomiast dniem najważniejszych rozstrzygnięć. Od rana rozgrywano półfinały, a później spotkania o miejsca i medale. Emocji nie brakowało, bo w najlepszej czwórce znalazły się uczelnie z mocnych koszykarskich ośrodków, między innymi z Gdyni, Torunia, Krakowa, Warszawy, Gdańska i Opola.
Już półfinały pokazały, że Akademia Marynarki Wojennej przyjechała do Lublina w konkretnym celu. Kobiecy zespół AMW pokonał Uniwersytet Warszawski 57:47, a męska drużyna wygrała z Uczelnią Łazarskiego 71:64. W drugim półfinale kobiet Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zwyciężył z Politechniką Krakowską 66:56. U panów Politechnika Opolska po zaciętym meczu ograła Politechnikę Gdańską 54:51.
W finale kobiet AMW Gdynia ponownie pokazała dużą jakość i dojrzałość boiskową. Gdynianki pokonały Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 56:43, broniąc tytułu mistrzyń Polski. Zespół przez cały turniej imponował spokojem, organizacją gry i atmosferą, która, jak podkreślały same zawodniczki, była jedną z najważniejszych sił tej drużyny.
– Jestem tutaj pierwszy rok i bardzo się cieszę, że w drużynie nadal panuje taka atmosfera. Tak naprawdę to właśnie dzięki niej osiągamy dobre wyniki. Jestem bardzo dumna z całego zespołu i z tego, co wspólnie udało nam się osiągnąć. Jedziemy dalej i patrzymy w przyszłość z optymizmem. Panuje tutaj naprawdę wyjątkowa, wręcz magiczna atmosfera. Każdemu życzę możliwości gry w takim zespole. Jesteśmy bardzo zżyci, wszyscy się wspierają i widać to zarówno na boisku, jak i poza nim. Podczas turnieju znalazł się czas zarówno na zabawę, jak i na pełne skupienie. Można powiedzieć, że realizowaliśmy zasadę: najpierw praca, ale jest też miejsce na integrację i dobrą atmosferę – mówiła Oliwia Tomasik z AMW Gdynia, MVP meczu finałowego.
Nie mniej emocji przyniósł finał mężczyzn. Politechnika Opolska od początku postawiła gdyńskiej drużynie bardzo trudne warunki. Przez pierwsze kilkanaście minut to opolanie wyglądali lepiej i potrafili narzucić swój rytm gry. AMW musiała gonić wynik, ale z każdą kolejną minutą coraz wyraźniej przejmowała kontrolę nad spotkaniem. Gdynianie poprawili skuteczność, uporządkowali grę i ostatecznie wygrali 62:56, również broniąc mistrzowskiego tytułu.
– To zwycięstwo ma dla mnie szczególne znaczenie. Choć triumf naszej drużyny w AMP-ach można już nazwać tradycją, dla mnie osobiście jest to pierwszy wygrany turniej, dlatego bardzo się cieszę, że mogę dopisać ten sukces do swojego dorobku. Nie było łatwo, jak zresztą zwykle, ale najważniejsze, że udało nam się doprowadzić rywalizację do szczęśliwego końca. Finał był bardzo wymagający. Rywale walczyli z ogromnym zaangażowaniem, byli skuteczni i dobrze skoncentrowani, dlatego o zwycięstwo trzeba było naprawdę mocno powalczyć – podkreślał Michał Samsonowicz, MVP męskiego finału.
Samsonowicz zwrócił również uwagę na wysoki poziom całego turnieju.
– Tak naprawdę przez cały turniej nie rozegraliśmy ani jednego łatwego meczu. Wszystkie drużyny prezentowały wyrównany poziom, a dodatkowo format rozgrywek sprawiał, że spotkania były krótsze, co zwiększało szanse na niespodzianki. Wystarczył moment dekoncentracji lub zlekceważenie przeciwnika, by znaleźć się w trudnej sytuacji. Jednocześnie nie zabrakło dobrej atmosfery poza boiskiem. Było dużo integracji, wspólnej zabawy i okazji do poznania się, co sprawiło, że cały turniej będę wspominał bardzo pozytywnie – dodał zawodnik AMW Gdynia.
Brązowe medale w turnieju kobiet zdobyły koszykarki Politechniki Krakowskiej, które w meczu o trzecie miejsce bardzo pewnie pokonały Uniwersytet Warszawski 94:43. Wśród mężczyzn na najniższym stopniu podium stanęła Politechnika Gdańska. Gdańszczanie wygrali z Uczelnią Łazarskiego 74:60 i zakończyli finały z medalem.
Podczas turnieju przyznano także wyróżnienia indywidualne dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika całych rozgrywek. Nagrodę im. Janiny Chłodzińskiej-Urbaniak odebrała Aleksandra Żukowska z AMW Gdynia, natomiast statuetka im. Leszka Marii Roupperta trafiła do Mateusza Kaszowskiego, również reprezentującego gdyńską uczelnię.
Wyniki turnieju kobiet:
Mecz o 11. miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 40:27
Mecz o 9. miejsce: Politechnika Poznańska – Uniwersytet Śląski w Katowicach 58:52
Mecz o 7. miejsce: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Uniwersytet Rzeszowski 39:32
Mecz o 5. miejsce: Politechnika Wrocławska – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie 63:71
Mecz o 3. miejsce: Uniwersytet Warszawski – Politechnika Krakowska 43:94
Finał: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 56:43
Klasyfikacja końcowa turnieju kobiet:
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Politechnika Krakowska
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
- Politechnika Wrocławska
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Rzeszowski
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
13–16. Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Wyniki turnieju mężczyzn:
Mecz o 11. miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 59:69
Mecz o 9. miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy 67:78
Mecz o 7. miejsce: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 67:73
Mecz o 5. miejsce: Politechnika Warszawska – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 47:65
Mecz o 3. miejsce: Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – Politechnika Gdańska 60:74
Finał: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Politechnika Opolska 62:56
Klasyfikacja końcowa turnieju mężczyzn:
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
- Politechnika Opolska
- Politechnika Gdańska
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Politechnika Warszawska
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
- Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
13–16. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Ekonomiczny w PoznaniuŹródło informacji: AMW Gdynia nie oddaje tytułów AMP w koszykówce. Złoto znów dla kobiet i mężczyzn! | TVP SPORT
Zdjęcia: AMP w Koszykówce Mężczyzn – Finał | Facebook; Facebook
























