WYNIKI ZAWODÓW – AKTUALIZACJA
Od soboty w Gdańsku szykuje się prawdziwa uczta dla fanów tenisa stołowego. Reprezentanci kraju, w tym siostry Katarzyna i Anna Węgrzyn, oraz wielu uznanych ligowców stanie do pojedynków przy stołach w ramach finałów Akademickich Mistrzostw Polski.
Kolejny raz najlepsze polskie uczelnie spotkają się na obiektach gdańskiego Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby, aby rozstrzygnąć, którym należy miano najlepszych w tym sezonie AMP. Do tegorocznej edycji finałowego turnieju zgodnie awansowali medaliści z poprzedniego roku. W gronie finalistek i finalistów nie zabraknie również drużyn gospodarzy. W nadchodzący weekend kobieca ekipa Uniwersytetu Gdańskiego, po zdobyciu przed rokiem brązowych medali, znów chce zakończyć zmagania na podium.
– Cieszymy się, że Gdańsk po raz drugi z rzędu będzie gościć najlepsze reprezentacje akademickie kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym. W przeszłości w naszym mieście grał Andrzej Grubba, jeden z najlepszych polskich zawodników w tej dyscyplinie, a dziś w hali jego imienia szkolą się młodzi zawodnicy – zaznacza Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, organizatora finałów AMP w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn. – Julia Witkowska, Agata Szczuka, Zuzanna Błażejewicz oraz Maja Miklaszewska mają ligowe doświadczenie i z pewnością przed własną publicznością będą groźne dla rywalek – uważa.
Niekwestionowanymi faworytkami zmagań pań w Trójmieście będą jednak reprezentantki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zespół z Dolnego Śląska triumfuje w AMP nieprzerwanie od dwóch lat, a w marcu tego roku, w półfinale we własnym mieście bez większych problemów uporały się z rywalkami. O sile ekipy UE Wrocław, która niedawno wywalczyła brąz w ekstraklasie, stanowią reprezentantki Polski – siostry Anna i Katarzyna Węgrzyn. Przed kilkoma tygodniami w Płocku pierwsza z bliźniaczek obroniła tytuł indywidualnej mistrzyni kraju, a druga z nich była trzecia. Dodatkowo siostry wspólnie zdobyły złoto w deblu, zaś Anna wywalczyła również brąz w grze mieszanej z Robertem Florasem.
– Traktujemy jak najbardziej poważnie udział w AMP-ach. Dwukrotnie wygrałyśmy te mistrzostwa, ale tym razem przyjdzie nam walczyć bez Julki Szymczak, którą zastąpi Milena Chrabąszcz. Zależy nam, aby zdobyć kolejny tytuł dla uczelni – mówi Anna Węgrzyn, uznana najlepszą zawodniczką ubiegłorocznego finału AMP w Gdańsku, która na co dzień jest studentką trzeciego roku zarządzania (jej siostra Katarzyna studiuje międzynarodowe stosunki gospodarcze).
Wśród mężczyzn zakusy na zdetronizowanie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie czynią wicemistrzowie z Akademii Zamojskiej. Smaczku planom zamościan dodaje obecność w składzie Damiana Węderlicha (Energa Manekin Toruń), zeszłorocznego MVP finałowego turnieju, który wówczas bronił barw aktualnych wciąż mistrzów. Obok niego w składzie męskiej ekipy AZ Zamość zobaczymy również m.in. Konrada Kulpę (Energa Manekin) czy Jakuba Folwarskiego.
– Jedziemy w naszym najsilniejszym zestawieniu, dlatego nastawienie jest jak najbardziej bojowe – przedstawia Folwarski, zawodnik grającej w LOTTO Superlidze ekipy Akademii Zamojskiej. – Na papierze jesteśmy faworytem, ale to tylko sport i wszystko się może zdarzyć. Trzeba zagrać swój najlepszy tenis i wtedy będzie dobrze – uważa dwukrotny złoty medalista ubiegłorocznych Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi indywidualnie i w drużynie.
Prócz gospodarzy imprezy po dwie drużyny w finałach będą mieć Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, AGH Kraków, UMCS Lublin, Politechnika Śląska Gliwice i UE Poznań. Początek trzydniowych finałów AMP w tenisie stołowym w Gdańsku w sobotę, 13 maja. Organizatorem zawodów jest AZS Uniwersytet Gdański, a partnerami oraz sponsorami turnieju są Uniwersytet Gdański, miasto Gdańsk i Olivia Business Centre.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym w Gdańsku
Faza grupowa kobiet
Grupa A
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Lubelska
Grupa B
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Grupa C
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Grupa D
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Faza grupowa mężczyzn
Grupa A
- Politechnika Rzeszowska
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Krakowska
Grupa B
- Akademia Zamojska
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Białostocka
Grupa C
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Grupa D
- Uniwersytet Zielonogórski
- Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie