AZS Gdańsk

 

WYNIKI ZAWODÓW – AKTUALIZACJA

 

Od soboty w Gdańsku szykuje się prawdziwa uczta dla fanów tenisa stołowego. Reprezentanci kraju, w tym siostry Katarzyna i Anna Węgrzyn, oraz wielu uznanych ligowców stanie do pojedynków przy stołach w ramach finałów Akademickich Mistrzostw Polski.

Kolejny raz najlepsze polskie uczelnie spotkają się na obiektach gdańskiego Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby, aby rozstrzygnąć, którym należy miano najlepszych w tym sezonie AMP. Do tegorocznej edycji finałowego turnieju zgodnie awansowali medaliści z poprzedniego roku. W gronie finalistek i finalistów nie zabraknie również drużyn gospodarzy. W nadchodzący weekend kobieca ekipa Uniwersytetu Gdańskiego, po zdobyciu przed rokiem brązowych medali, znów chce zakończyć zmagania na podium.

– Cieszymy się, że Gdańsk po raz drugi z rzędu będzie gościć najlepsze reprezentacje akademickie kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym. W przeszłości w naszym mieście grał Andrzej Grubba, jeden z najlepszych polskich zawodników w tej dyscyplinie, a dziś w hali jego imienia szkolą się młodzi zawodnicy – zaznacza Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, organizatora finałów AMP w tenisie stołowym kobiet i mężczyzn. – Julia Witkowska, Agata Szczuka, Zuzanna Błażejewicz oraz Maja Miklaszewska mają ligowe doświadczenie i z pewnością przed własną publicznością będą groźne dla rywalek – uważa.

Niekwestionowanymi faworytkami zmagań pań w Trójmieście będą jednak reprezentantki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zespół z Dolnego Śląska triumfuje w AMP nieprzerwanie od dwóch lat, a w marcu tego roku, w półfinale we własnym mieście bez większych problemów uporały się z rywalkami. O sile ekipy UE Wrocław, która niedawno wywalczyła brąz w ekstraklasie, stanowią reprezentantki Polski – siostry Anna i Katarzyna Węgrzyn. Przed kilkoma tygodniami w Płocku pierwsza z bliźniaczek obroniła tytuł indywidualnej mistrzyni kraju, a druga z nich była trzecia. Dodatkowo siostry wspólnie zdobyły złoto w deblu, zaś Anna wywalczyła również brąz w grze mieszanej z Robertem Florasem.

– Traktujemy jak najbardziej poważnie udział w AMP-ach. Dwukrotnie wygrałyśmy te mistrzostwa, ale tym razem przyjdzie nam walczyć bez Julki Szymczak, którą zastąpi Milena Chrabąszcz. Zależy nam, aby zdobyć kolejny tytuł dla uczelni – mówi Anna Węgrzyn, uznana najlepszą zawodniczką ubiegłorocznego finału AMP w Gdańsku, która na co dzień jest studentką trzeciego roku zarządzania (jej siostra Katarzyna studiuje międzynarodowe stosunki gospodarcze).

Wśród mężczyzn zakusy na zdetronizowanie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie czynią wicemistrzowie z Akademii Zamojskiej. Smaczku planom zamościan dodaje obecność w składzie Damiana Węderlicha (Energa Manekin Toruń), zeszłorocznego MVP finałowego turnieju, który wówczas bronił barw aktualnych wciąż mistrzów. Obok niego w składzie męskiej ekipy AZ Zamość zobaczymy również m.in. Konrada Kulpę (Energa Manekin) czy Jakuba Folwarskiego.

– Jedziemy w naszym najsilniejszym zestawieniu, dlatego nastawienie jest jak najbardziej bojowe – przedstawia Folwarski, zawodnik grającej w LOTTO Superlidze ekipy Akademii Zamojskiej. – Na papierze jesteśmy faworytem, ale to tylko sport i wszystko się może zdarzyć. Trzeba zagrać swój najlepszy tenis i wtedy będzie dobrze – uważa dwukrotny złoty medalista ubiegłorocznych Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi indywidualnie i w drużynie.

Prócz gospodarzy imprezy po dwie drużyny w finałach będą mieć Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, AGH Kraków, UMCS Lublin, Politechnika Śląska Gliwice i UE Poznań. Początek trzydniowych finałów AMP w tenisie stołowym w Gdańsku w sobotę, 13 maja. Organizatorem zawodów jest AZS Uniwersytet Gdański, a partnerami oraz sponsorami turnieju są Uniwersytet Gdański, miasto Gdańsk i Olivia Business Centre.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym w Gdańsku

Faza grupowa kobiet

Grupa A

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Uniwersytet Gdański
 3. Politechnika Gdańska
 4. Politechnika Lubelska

Grupa B

 1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 4. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Grupa C

 1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 2. Politechnika Śląska w Gliwicach
 3. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 4. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Grupa D

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
 4. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Faza grupowa mężczyzn

Grupa A

 1. Politechnika Rzeszowska
 2. Politechnika Śląska w Gliwicach
 3. Politechnika Lubelska
 4. Politechnika Krakowska

Grupa B

 1. Akademia Zamojska
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 3. Uniwersytet Gdański
 4. Politechnika Białostocka

Grupa C

 1. Politechnika Gdańska
 2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 3. Uniwersytet Wrocławski
 4. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Grupa D

 1. Uniwersytet Zielonogórski
 2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 4. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie