AZS Gdańsk

Zmarł Tadeusz Pagiński

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 9.11.2023 zmarł Tadeusz Pagiński – zawodnik, Trener Reprezentacji Polski i  Klubu Sportowego AZS Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku we florecie.

Sylwetka Trenera Tadeusza Pagińskiego:

Tadeusz Pagiński był współautorem największych sukcesów w historii Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk. Był florecistą w latach 1963-1968, następnie ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Gdańsku (obecnie AWFiS).

Od 1989 roku był trenerem kadry narodowej seniorek we florecie. Wielkie sukcesy rozpoczęły się od brązowego medalu Mistrzostw Europy Anny Rybickiej w 1997 roku. Z roku na rok dorobek medalowy florecistek się zwiększał. W 2000 roku drużyna florecistek wywalczyła srebrny medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney, a cztery lata później Sylwia Gruchała zdobyła brąz w Atenach. Ostatni medal rangi międzynarodowej pod wodzą Pagińskiego wywalczyła Małgorzata Wojtkowiak w 2008 roku na Mistrzostwach Europy w Kijowie.

Tadeusz Pagiński otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi oraz nagroda im. Eugeniusza Piaseckiego na 100-lecie AZS Gdańsk.

Źródło: materiały prasowe AZS AWFiS Gdańsk