AZS Gdańsk

Akademickie Mistrzostwa Pomorza 2024 w Narciarstwie i Snowboardzie

Zbliża się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na kalendarzu sportowym studentów województwa pomorskiego – Akademickie Mistrzostwa Pomorza w Narciarstwie i Snowboardzie, które odbędą się na stoku „Koszałkowo” w Wieżycy k/Szymbarku już w najbliższy czwartek, tj. 22.02.2024 roku. W rozmowie z dwójką zawodników, Ola Gałką z Politechniki Gdańskiej oraz Mikołajem Masiakiem z Uniwersytetu Gdańskiego, przyglądamy się ich perspektywie i przygotowaniom do tego wyjątkowego wydarzenia.


Ola, jak mieszkanie na Pomorzu wpływa na Wasze przygotowania do narciarstwa i snowboardu?

Ola: „Na pewno mieszkanie na Pomorzu tego nie ułatwia, szczególnie przy coraz cieplejszych zimach. Na południu Polski czy za granicą jest zdecydowanie większa różnorodność stoków i pewniejsze warunki śniegowe, choć niestety też nie zawsze gwarantowane.”

Jak wyglądają Wasze przygotowania do Akademickich Mistrzostw Pomorza oraz Akademickich Mistrzostw Polski?

Ola: „Typowo pod jazdę na tyczkach przygotowujemy się niestety tylko dwa tygodnie w roku. Staramy się wykorzystać ten bardzo ograniczony czas jak najlepiej i od rana do wieczora trenujemy na stoku. W tym sezonie udało się nam zorganizować dodatkowy tydzień treningowy dla wąskiego grona kadrowiczów. Oprócz tego, w ciągu roku akademickiego m.in. wzmacniamy mięśnie głębokie, poprawiamy refleks i równowagę trenując na obiektach sportowych Politechniki Gdańskiej.”


Mikołaj: „Przygotowania do AMP i ogólnie przygotowania zawodników na sezon narciarski są sferą, w której chcemy zauważyć największy rozwój. W tym momencie trener Wojtek z sekcji snowboardu, a co ważne w tym roku akademickim mamy łączone treningi, wprowadza tak zwany trening obwodowy. Polega to na stworzeniu stacji, na których ćwiczy jedna osoba, takich stacji jest od kilku do kilkunastu, i ćwiczymy w określonym czasie. Niestety za same treningi „na śniegu”, pewnie w Wieżycy, wzięliśmy się w tym roku bardzo późno, co spowodowało, że będziemy mieli tylko jeden taki trening, ale w przyszłym sezonie będziemy robić wszystko, co możemy, żeby było ich jak najwięcej.”

Jaki jest Wasz główny cel na Akademickie Mistrzostwa Pomorza?

Mikołaj: „Nasze cele na tegoroczne AMPy są, wydaje mi się, oczywiste. Chcemy zarówno jako drużyna, jak i jako pojedynczy zawodnicy osiągnąć jak najlepsze wyniki. Warto tu wspomnieć o tym, że w zeszłym roku nasza damska część reprezentacji osiągnęła rewelacyjne drugie miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. W związku z tym chcemy, aby nasze tegoroczne wyniki były co najmniej na tym samym poziomie a nawet i lepszym.”

 

Ola: „Cel jest zawsze jeden – osiągnąć jak najwyższe miejsce na zawodach i zdobyć jak najwięcej punktów dla uczelni. Nie ma się co oszukiwać, że wygramy Akademickie Mistrzostwa Polski, gdyż nie mamy szans na równą walkę z uczelniami z południa. Bez względu na to zawsze dajemy z siebie 100% i zawsze jesteśmy najgłośniejszymi kibicami na stoku. Wspólnie przeżywamy sukcesy i porażki, a przy tym nie zapominamy o czerpaniu radości z uprawiania tych pięknych sportów jakimi jest narciarstwo i snowboard.”

Jakie są oczekiwania wobec nowych zawodników, którzy po raz pierwszy wezmą udział w Akademickich Mistrzostwach Polski?

Mikołaj: „Nie zamierzam ukrywać, do naszej sekcji dołączyło dużo osób i jako całość jesteśmy drugą najliczniejszą sekcją w AZS UG, co wielce mnie cieszy. W związku z tym, wiele osób po raz pierwszy będzie uczestniczyło w AMPach i Akademickich Mistrzostwach Pomorza. Mam pewną radę dla tych osób: bawcie się dobrze, nie poddawajcie się i pamiętajcie, że najważniejsze jest, żebyście to Wy byli zadowoleni ze swojego przejazdu, a nie Trener sekcji czy jej Prezes. Wiem, że może to zabrzmieć dziwnie, wcześniej mówiłem przecież, że ważne są wyniki, ale ważne jest, żeby to zawodnik dobrze czuł się ze swoimi wynikami. Czasy, technika i inne rzeczy mogą przyjść później.”

Organizatorem wydarzenia jest AZS Gdańsk wraz z AZS Uniwersytet Gdański. Patronat medialny nad zawodami objęło Radio Gdańsk S.A., Fala Sportu TV, Gazeta Uniwersytecka, Pasja AZS. Partnerami wydarzenia zostali AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego Gdańsk, Red Bull, labotiga.pl – księgarnia sportowa, Express Pizza Gdańsk, Dragon Pizza, JumpCity, Igor Kaczyński – trainbetter.pl.