AZS Gdańsk

Dominacja trwa – GUMed Gdańsk najlepszy w AMP w aerobiku sportowym w Łodzi

Wygraną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w klasyfikacji generalnej zakończyły się weekendowe Akademickie Mistrzostwa Polski w aerobiku sportowym w Łodzi. Jego przedstawiciele zdobyli pięć medali, a dwa złota wywalczyła Katarzyna Przewłócka, dla której był to dziewiąty start w tej imprezie.

Premierowa edycja mistrzostw na obiektach Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej, czyli Zatoki Sportu, skupiła 130 zawodniczek i zawodników z 18 uczelni. Do rozdania były komplety medali w pięciu konkurencjach – jedynkach mężczyzn i kobiet, duetach, trójkach i teamach (5-7-osobowe zespoły dowolnej płci).

Jedną z gwiazd łódzkiej imprezy była Katarzyna Przewłócka. Zawodniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dla której był to już dziewiąty i zarazem ostatni start w AMP w aerobiku sportowym, ponownie sięgnęła po dwa złote medale. Przewłócka – podobnie jak przed rokiem – nie miała sobie równych w konkurencji solistek, a ponadto, wraz z Martą Potrykus triumfowały w rywalizacji duetów.

– Czas już zejść ze sceny i cieszę się, że mogłam się pożegnać z AMP-ami w najlepszy możliwy sposób. Na przestrzeni lat poziom sportowy tej imprezy poszedł mocno do przodu. Pojawiły się elementy, których nikt wcześniej przed dziewięcioma laty nie robił jak pompka – jedna ręka – jedna noga, jak również różnego rodzaju skoki do padów – przedstawia Przewłócka, doktorantka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W trójkach zwyciężyły Dominika Bryła, Sandra Seweryn i Aleksandra Jawoszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), a w zmaganiach teamów najlepsza była Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie. Spośród solistów najwyżej punktowany był Adam Pigłowski. Reprezentant miejscowej Politechniki Łódzkiej tym samym obronił tytuł mistrzowski sprzed roku z Krakowa. Dla gospodarzy nie był to jedyny medal w zakończonych AMP w aerobiku sportowym – srebro wywalczyła dwójka Malwina Plak i Małgorzata Komorowska. Ich sukcesy nie wystarczyły jednak do uplasowania się na podium klasyfikacji drużynowej mistrzostw. Tak samo jak w latach 2021-2022 triumfował Gdański Uniwersytet Medyczny, a tuż za nim znalazły się reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Politechnika Łódzka była czwarta.

– To jest bardzo fajne, że mimo mojego odejścia, na naszej uczelni pozostają świetne dziewczyny, które spokojnie mogą walczyć o następne medale. Przykładem jest trenująca z nami od listopada ubiegłego roku Ola Mikołajczyk, która debiutowała w AMP-ach, a zakończyła je z brązem w kategorii solistek. Mamy znakomitą trójkę czy team, który również startował po raz pierwszy w mistrzostwach. Jestem spokojna o przyszłość naszej drużyny. Stać nas na kolejną obronę tytułu – uważa Przewłócka.

– Mogę powiedzieć krótko: jedno wielkie wow! Spodziewałem się, że organizacja tych AMP-ów będzie dużym wyzwaniem, ale nie sądziłem, że dostarczy nam tyle frajdy i pozytywnych emocji, jakich brakuje na wielu innych imprezach. Jest doping, atmosfera, gra głośna i rytmiczna muzyka. Do srebra w klasyfikacji generalnej brakowało naprawdę niewiele, ponieważ między drugim a czwartym miejscem decydowały małe punkty i liczba drugich lokat. Jestem zadowolony z postawy wszystkich zawodników naszej uczelni – dodaje z kolei Marcin Nadratowski, wiceprezes KU AZS Politechniki Łódzkiej, organizatora AMP w aerobiku sportowym w Łodzi.

Patronat nad tegorocznymi Akademickimi Mistrzostwami Polski w aerobiku sportowym objęła prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w aerobiku sportowym w Łodzi

Klasyfikacja generalna uczelni
1. Gdański Uniwersytet Medyczny
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
3. Uniwersytet Śląski w Katowicach

Solistki
1. Katarzyna Przewłócka (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Sandra Seweryn (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
3. Aleksandra Mikołajczyk (Gdański Uniwersytet Medyczny)

Soliści
1. Adam Pigłowski (Politechnika Łódzka)
2. Alessio Del Frate (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
3. Bartosz Milczarek (Uniwersytet Warszawski)

Duety
1. Katarzyna Przewłócka, Marta Potrykus (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Malwina Plak, Małgorzata Komorowska (Politechnika Łódzka)
3. Paulina Jaskółowska, Zofia Sasimowska (Politechnika Warszawska)

Trójki
1. Dominika Bryła, Sandra Seweryn, Aleksandra Jawoszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
2. Kinga Gawrońska, Marta Grabowska, Aleksandra Mikołajczyk (Gdański Uniwersytet Medyczny)
3. Gabriela Frączek, Magdalena Jaszcz, Gabriela Szal (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Teamy
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2. Gdański Uniwersytet Medyczny
3. Politechnika Łódzka

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w aerobiku sportowym w Łodzi

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Warszawski