AZS Gdańsk

Nie ma mocnych na PG Gdańsk w AMP. Marzą o następnym trofeum

Politechnika Gdańska dalej rządzi w akademickim sporcie w Polsce. Trójmiejska uczelnia po raz czwarty z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. – To ogromna motywacja do dalszej pracy. Marzy się nam kolejny tytuł – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Gdańszczanie od roku akademickiego 2019/2020 nie schodzą ze szczytu AMP-ów. Chociaż konkurencja nie śpi, a walka o rankingowe punkty trwa do ostatnich czerwcowych finałów, na Pomorzu mogą się cieszyć ze sportowego dorobku PG Gdańsk. W pierwszym półroczu obrońcy tytułu punktowali z niezłym skutkiem niemal we wszystkich dyscyplinach, a w pięciu z nich  – badmintonie, męskiej koszykówce, piłce nożnej mężczyzn, trójboju siłowym i żeglarstwie – ponownie zaznaczyli swoją dominację. Na szczególne uznanie zasługuje seria w ostatniej z rywalizacji. Żeglarze PG Gdańsk dziesiąty raz z rzędu triumfowali w AMP-ach i zapewne zrobią wszystko, żeby dalej śrubować rekordowe osiągnięcie.

– Pomimo że było to już nasze czwarte zwycięstwo z rzędu, to radość była równie wielka, jak za pierwszym razem. Być może nawet większa, bo z każdym kolejnym rokiem coraz trudniej było nam bronić mistrzowskiego tytułu, a rywale, głównie Uniwersytet Warszawski i AGH Kraków, coraz mocniej naciskali na pozycję lidera. Była to jednak dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy i nie ukrywam, że marzy się nam kolejny tytuł. Zrobimy wszystko, by nasze zawodniczki i nasi zawodnicy po raz kolejny stanęli na najwyższym stopniu podium AMP – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Zwycięska uczelnia, która od lat plasuje się wysoko także pod względem naukowo-dydaktycznym, nie zamierza spocząć na laurach i stale wzmacnia swoją ofertę dla sportowców.

– Nawiązywane są współprace z zespołami ligowymi, których zawodnicy i zawodniczki, wybierając kariery dwutorowe, łączą naukę na PG Gdańsk z grą w ligach zawodowej oraz biorą udział w programie Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Ponadto, stawiamy na ciągły rozwój oferty dydaktycznej. W ubiegłym roku studentki i studenci PG w ramach zajęć z wychowania fizycznego mogli – oprócz tradycyjnych gier zespołowych, czy nauki pływania – wybrać golfa, albo na przykład trening funkcjonalny. W tym roku nasza propozycja rozszerzyła się z kolei o jogę. Staramy się z każdym rokiem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentek i studentów, stąd w kolejnym roku pojawią się u nas zapewne kolejne ciekawe dyscypliny – opowiada rektor Politechniki Gdańskiej, która w przyszłości planuje rozwój infrastruktury sportowej. – Jest wysoce prawdopodobne, że w nieodległej przyszłości rozpoczną się procedury związane z budową hali widowiskowo-sportowej PG, a w planach mamy także m.in. budowę hal tenisowych – dodaje prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Materiały prasowe AZS/ Paweł Skraba