AZS Gdańsk

Wiele się wydarzy w Warszawie na plaży

Znad morskich piasków na warszawski grunt przenoszą się Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. To nie jedyna nowość czekająca w tym roku na uczestników zawodów. W programie dodatkowo znajdzie się też Puchar AZS w turnieju mikstów.

To już ostatnia prosta walki o medale Akademickich Mistrzostw Polski i z pewnością nikt nie chce zostać na piachu. Choć to właśnie w niemal wakacyjnym klimacie i na piaszczystych boiskach rozegrane zostaną jedne z ostatnich zawodów tego sezonu. W finale wezmą udział 32 pary żeńskie i 32 męskie wyłonione z turniejów eliminacyjnych. Reprezentować oni będą 36 uczelni z całego kraju.

Po kilku latach uczestnicy opuszczają trójmiejskie plaże i zagrają w Warszawie. Zawody odbędą się na terenie Monta Beach Volley Club przy ul. Zaruskiego 12. Rozgrywano  tam już ważne zawody międzynarodowe jak i krajowe. Wszystko to w pięknej scenerii, blisko przepływającej Wisły i bulwarów, które są idealnym miejscem do rekreacji i wypoczynku.

– Chcieliśmy spróbować swoich sił w organizacji zawodów finałowych w siatkówce plażowej. Przez kilka lat organizowaliśmy półfinały i przyszedł czas na zaproszenie najlepszych zawodników i zawodniczek do Warszawy. Zmienia się może sama sceneria, ale czekać będą profesjonalne boiska, gdzie były już organizowane zawody najwyższej rangi. Liczymy na dobre widowisko – mówi Artur Słomka, koordynator turnieju.

foto: Marcin Selerski

W roli faworytów z pewnością wystąpią pary Uniwersytetu Warszawskie, które w ubiegłym roku zdominowały finały, zdobywając aż cztery z sześciu najważniejszych medali. Wśród mężczyzn tytułu bronić będzie Michał Korycki i Adam Manios, natomiast w rywalizacji pań Agata Ceynowa, która tym razem gra w parze z Kariną Jakuć. Na złoty medal liczą też dwie kolejne pary Uniwerku: Justyna Łukaszewska/Izabela Błasiak oraz Rafał Maluchnik/Patryk Tyszka.

– Chciałbym zagrać w finale, ale oczywiście każdy medal będzie nas cieszył. Oczywiście każde miejsce w pierwszej ósemce już jest dobrym wynikiem, bo jest to bardzo trudny turniej. Jest wiele meczów i poziom jest bardzo wyrównany. W przeszłości byłem już trzy razy w finałach i zdobyłem srebro i dwa razy brąz, więc brak mi tylko złota. Mam nadzieję, że uda się zdobyć ten medal w tym roku – powiedział Rafał Maluchnik, który widnieje na plakacie promującym Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej.

foto: Marcin Selerski

Dodatkową atrakcją i szansą na sprawdzenie swoich możliwości będzie Puchar AZS w turnieju mikstów. Udział w nim mogą brać pary z tej samej uczelni. Limit zgłoszeń to 24 pary i wciąż jeszcze można się zgłaszać. Pucharowa rywalizacja odbędzie się w środę 21 czerwca.

– Jest to świeży pomysł i danie szansy grania tym, którzy zakończą wcześniej swoje zmagania po pierwszych dwóch dniach turnieju. Albo też nie zdołali awansować z półfinałów strefowych i mogą jeszcze sprawdzić się na zakończenie sezonu akademickiego – dodaje Artur Słomka.

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej rozegrane będą w dniach 19-21 czerwca. Początek turnieju w poniedziałek o godzinie 9:30. Z turnieju planowana jest transmisja na kanale YT AZS Warszawa.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia jest Monta Beach Volley Club. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Materiały prasowe AZS